Etap III - loty termiczne i żaglowe 


 

 

Etap ten jest tym "co Tygrysy lubią najbardziej", jest kwintesencją latania swobodnego i daje ogromną satysfakcję. To właśnie podczas tego szkolenia piloci zdobywają "tajemną wiedzę" łapania niewidzialnych kominów termicznych i wykorzystania prądów zboczowych, poznają smak "żywego" powietrza, uczą się „aktywnego pilotażu” i doskonalą umiejętności stabilizacji skrzydła w locie.  

W czasie pierwszych lotów termicznych i żaglowych zwykle padają osobiste rekordy długości i wysokości lotu tak głęboko zapadające w pamięć. Celem szkolenia jest nauczenie maksymalnego wykorzystania potencjału pogody i miejsca, zdobycie jak największego nalotu i umiejętności jak najdłuższego utrzymania się w powietrzu. Szkolenie termiczne i żaglowe daje możliwość znacznego zwiększenia nalotu i zdobycia międzynarodowej karty pilota paralotniowego IPPI-IV , dokumentu potwierdzającego stopień wyszkolenia pilota  wymaganego prawem w wielu krajach świata (nalot minimum 20 godzin, min. 5 godzin w termice i min. 5 godzin na żaglu). 

  

Szkolenie zawiera:

- szkolenie teoretyczne ukierunkowane pod kątem wykorzystania termiki i prądów zboczowych

- wykłady obejmujące tematyką dotychczasowe szkolenia Etapu I i II 

- omówienie sytuacji niebezpiecznych i technik wychodzenia z nich

- ocenę warunków pogodowych i terenowych pod kątem potencjału przelotowego

- umożliwia doskonalenie techniki "aktywnego pilotażu", wykorzystywania noszeń i wytracania wysokości

- szkolenie praktyczne naziemne obejmujące doskonalenie techniki startu klasycznego i "Alpejki"

Po szkoleniu pilot powinien umieć ocenić 

warunki meteorologiczne terenowe, wiedzieć jak przygotować sprzęt do lotu termicznego z wykorzystaniem wariometru i nawigacji GPS. Powinien umieć wylądować na obszarze o wymiarach 30 na 30 metrów.

Wymagania – Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni, ubezpieczenie OC, odpowiedni do umiejętności, sprawny sprzęt paralotniowy z aktualnym przeglądem i przełożeniem (SIP).

Szkolenia w lotach termicznych prowadzone są za wyciągarką na terenie Pomorza i na wyjazdach w Alpy. Szkolenia w lotach żaglowych prowadzimy na klifach nadmorskich w Dębinie k. Rowów i innych miejscowościach nadmorskich z odpowiednimi warunkami.

Oblicz ratę

 

 

Lot termiczny z Borska do Somin. Start na holu.