PPG - uprawnienie do lotów na paralotni z napędem plecakowym (start pieszy)


 

Celem szkolenia jest nauczenie pilota lub pilota–ucznia latania na paralotni z napędem. Po zakończeniu szkolenia powinien opanować wszystkie elementy związane ze startem, lotem, lądowaniem, oraz lotami nawigacyjnymi. Musi opanować obsługę sprzętu, listę czynności przedstartowych oraz procedury bezpieczeństwa.


W naszym ośrodku do szkolenia mogą przystąpić piloci którzy ukończyli pomyślnie ETAP I – loty wstępne zapoznawcze lub już posiadają Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni.

Pomimo że przepisy dopuszczają szkolenie od podstaw od razu do lotów paralotnią z silnikiem, my jednak nie polecamy tej drogi.

 

paralotnia ppg

Szkolenie teoretyczne obejmuje zagadnienia takie jak: prawo lotnicze, wiedza ogólna o paralotni oraz napędzie, osiągi i planowanie lotu, człowiek – możliwości i ograniczenia, meteorologia, nawigacja, procedury operacyjne, zasady lotu, łączność.

Szkolenie naziemne praktyczne ma na celu naukę przygotowania paralotni do lotu, sprawdzenie zespołu silnik-śmigło, sprawdzenie ilości paliwa potrzebnej do wykonania zadania, wybór odpowiedniego miejsca startu i startu z napędem. 

 

Szkolenie w locie:
Ćwiczenie 1: loty samodzielne zapoznawcze. Łączny czas lotów 30 min.
Ćwiczenie 2: Trening startu, lotu po kręgu i lądowania oraz kontroli paliwa w locie, 20 –30 lotów w łącznym czasie ok. 3 godz.
Ćwiczenie 3: Loty nawigacyjne w tym, co najmniej 3 przeloty po wyznaczonej trasie na miejsce lądowania oddalone od miejsca startu, o co najmniej 15 km.

 

 

W sumie pilot-uczeń w czasie szkolenia wykonuje nie mniej niż 10 godz. nalotu. Czas szkolenia zależy od warunków pogodowych i indywidualnych predyspozycji pilota.

Szkolenie zakończone jest egzaminem wewnętrznym i wystawieniem zaświadczenia upoważniającego do przystąpienia do Egzaminu Państwowego na Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni z wpisem podstawowym PPG. 

Szkolimy na sprzęcie szkoły lub sprzęcie kursanta po uzgodnieniu warunków. Za wszelkie uszkodzenia sprzętu w trakcie szkolenia uczeń-pilot odpowiada w 100%. Osobom po kursie w naszym ośrodku, nie posiadającym własnego napędu, pomożemy w zakupie odpowiedniego zestawu PPG (skrzydło-napęd).

 

 Oblicz ratę


Uczeń po starcie na paralotni z napędem.