Szkolenia w lataniu termicznym i żaglowy - III Etap  (dla Pilotów posiadających świadectwo kwalifikacji)

 

Latanie termiczne to prawdziwa Sztuka. Jej podstawy należy zdobywać stopniowo w odpowiednich do umiejętności warunkach i na odpowiednim sprzęcie. Etap ten jest tym "co tygryski lubią najbardziej", jest kwintesencją latania swobodnego i daje ogromną satysfakcję. To właśnie podczas tego szkolenia piloci zdobywają "tajemną wiedzę" łapania niewidzialnych kominów termicznych i wykorzystania prądów zboczowych, poznają smak "żywego" powietrza, uczą się „aktywnego pilotażu” i doskonalą umiejętności stabilizacji skrzydła w locie.  

W czasie pierwszych lotów termicznych i żaglowych zwykle padają osobiste rekordy długości i wysokości lotu tak głęboko zapadające w pamięć. Celem szkolenia jest nauczenie maksymalnego wykorzystania potencjału pogody i miejsca, zdobycie jak największego nalotu i umiejętności jak najdłuższego utrzymania się w powietrzu. Szkolenie termiczne daje możliwość znacznego zwiększenia nalotu i zdobycia międzynarodowej karty pilota paralotniowego IPPI, dokumentu potwierdzającego stopień wyszkolenia pilota wymaganego prawem w wielu krajach świata.

  

Szkolenie zawiera:

- wykłady obejmujące tematyką dotychczasowe szkolenia Etapu I i II

- szkolenie teoretyczne ukierunkowane pod kątem wykorzystania termiki i prądów zboczowych

- omówienie sytuacji niebezpiecznych i technik wychodzenia z nich

- ocenę warunków pogodowych i terenowych pod kątem potencjału przelotowego

- umożliwia doskonalenie techniki "aktywnego pilotażu", wykorzystywania noszeń i wytracania wysokości

- szkolenie praktyczne naziemne obejmujące doskonalenie techniki "startu klasycznego" i "Alpejki"

Po szkoleniu pilot powinien umieć ocenić warunki meteorologiczne terenowe, wiedzieć jak przygotować sprzęt do lotu termicznego z wykorzystaniem wariometru i nawigacji GPS. 

Wymagania – Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni, ubezpieczenie OC, odpowiedni do umiejętności, sprawny sprzęt paralotniowy z aktualnym przeglądem i przełożeniem (SIP).

Szkolenia w lotach termicznych prowadzone są na wyjazdach szkolno-rekreacyjnych w Alpy. 

Szkolenia w lotach żaglowych prowadzimy na klifach nadmorskich w Dębinie k. Rowów i innych miejscowościach nadmorskich z odpowiednimi warunkami.